Agencja
Zdjęcia
Kontakt

Kabaret Moralnego Niepokoju

O kabarecie Moralnego Niepokoju
Jako oficjalną datę powstania podają rok 1996. Połączyła ich Warszawa, choć pochodzą ogólnie mówiąc ze wschodu (Siedlce, okolice Olsztyna, Markowa k/?a?cuta).
Ich korzenie sięgają wspóplnego okresu studiów, gdzie zaczynali, jako samozwałczy samorząd studentów, twórcy gazety „Podniebienie”, „przerywnik” artystyczny w trakcie obchodów „Dni Polonistyki”.Wtedy jeszcze nikt oprócz studentów polonistyki nie wiedział o ich wyjątkowym talencie.
Jak sami przyznają nazwa kabaretu zobowiązuje, stąd duża część ich twórczości odnosi się do aktualnej rzeczywistości społeczno-obyczajowej, choć nie stronił też od poetyki absurdu. Unikajł natomiast polityki.
 
Naszą oryginalność na tle dzisiejszej sceny kabaretowej podnosi fakt, że obok aktorów na scenie pojawiają się prawdziwi muzycy, którzy inaczej niż automatyczna muzyka z taśmy mogą się czasem pomylić, ale na szczęście nie robią tego zbyt często, a bywa, że wcale. Innym znakiem rozpoznawczym KMN jest wysoki blondyn we fraku, w jednej trzeciej prawdziwy Czech, czyli konferansjer, dzięki czemu jest osoba, która może powiedzieć publiczności: dzień dobry, dobranoc, ewentualnie - dziękujemy bardzo, a w ostateczności - jak się nie znacie na sztuce to wynocha! Bywają dni, w których on także się nie myli.
SKŁAD osobowy
Zespół aktorski
Robert Górski (teksty)
Przemek Borkowski (teksty)
Mikołaj Cieślak (teksty)
Katarzyna Pakosińska (wdzi?k)
Rafał Zbieć (głupie odzywki)
Zespół muzyczny
Bartek Krauz (akordeon, śpiew)
Wojtek Orszulak (gitara)
Kompozytorzy
Karolina Rabenda
Katarzyna Zygmont
Paweł Goleń
Sami o sobie
 • Robert Górski "Góral"  
Robert Górski, ze względu na usilne próby organizowania prób, często zwany pogardliwie "Stachanem", jest żywym dowodem na to, że dykcja na scenie nie ma żadnego istotnego znaczenia. Potrafi powiedzieć czasem coś tak niewyraźnie, że sam nie jest w stanie rozszyfrować nadanego przez siebie komunikatu. Ponieważ jednak najczęściej gada o konieczności robienia prób, wszystkim jest to na rękę.
 • Katarzyna Pakosińska
Kasia Pakosińska nie jest z żadnym z nas związana uczuciowo, chyba że z Cieślakiem, ale w tym wypadku chodzi o nienawiść. Ich rozmowy przypominają brazylijski serial. Nadaliśmy mu tytuł "W potrzasku", zaś odtwórcy głównych ról to Patricia Guimares i Alberto da Silva. Fragment odc. 392:
PATRICIA: Wydaje ci się, że jesteś twardym facetem, a tak naprawdę jesteś zwykłym frajerem.
ALBERTO: Frajerem? (bluzgi)
 • Mikołaj Cieślak
Mikołaj Cieślak, nosiciel wielu przydomków, z których do publikacji nadaje się może tylko "Dżuma", jest podobny nie tylko do Waldemara Pawlaka, ale także m.in. do Andrzeja Gołoty, Kirka Douglasa, Michaela Douglasa, Bronisława Cieślaka vel porucznik Borewicz, pałaszującego szpinak Popeye'a, Jana Kiepury i wielu, wielu innych. Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że jest podobny do wszystkich. Co ciekawe, osoby, do których jest podobny M. Cieślak w żadnym stopniu nie są podobne do siebie nawzajem.
 • Przemysław Borkowski 
Ze znanych osób życia publicznego prawdopodobnie tylko Borkowski potrafi zjeść kurczaka w całości, ignorując fakt, że istnieje coś takiego jak szkielet. Być może dlatego ma niemal dwa metry wzrostu. Pewnego razu w Kielcach uniemożliwiło mu to wejście na scenę w roli krzyżaka. Niefortunnie strop wisiał zbyt nisko, o czym poinformował widownię i nas samych głuchy i niemiły dla wrażliwego ucha huk czołowego zderzenia czachy z betonem. Tym razem szkielet został nienaruszony. Szkielet budynku oczywiście.
Dla pocieszenia: rosyjski generał Suworow w ogóle nie cenił małych ludzi. Twierdził, że mali ludzie mają głowy za blisko dupy.
 • Rafał Zbieć
Człowiek, który absolutnie nie potrafi śpiewać, z powodu tembru głosu przezywany czasem "Kobzą", wbrew prawdopodobnym intencjom Stwórcy wystąpił jako śpiewak na festiwalu w Opolu, a nawet chodził po Opolu z blużnierczą plakietką "Wykonawca". Gdy zobaczył to jego były nauczyciel z ogólniaka dostał wylewu. Nie bacząc na to Rafał niedługo potem wystąpił w finałowej piosence pewnego telewizyjnego kabaretonu stojąc, co zarejestrowała kamera, tuż obok Ewy Bem i śpiewając co prawda to samo co ona, ale niezupełnie tak samo, a wręcz zupełnie inaczej, co zarejestrowała Ewa Bem, ale Rafał już nie.
 • Bartek Krauz (akordeon, śpiew)
Bartek Krauz zachowuje się tak jakby stale znajdowała się pod nim jakaś wodna żyła niszcząca stan skupienia jego myśli. Jest rekordzistą świata w niekończeniu zaczętych zdań, w związku z czym nigdy nie wiadomo o co mu chodzi. To właśnie Bartek kupił kiedyś wieczorem chleb i kiełbasę na śniadanie. Chleb schował do pojemnika na pieczywo, a kiełbasę do lodówki. Niestety, rano okazało się, że tylko tak mu się wydawało. Kiełbasa spokojnie sobie gniła w chlebaku, a chleb zamarzał na kość w chłodziarce.
 • Wojtek Orszulak (gitara)
Jeśli każdy człowiek ma w sobie coś z wersalki, to Wojtek Orszulak ma tego najwięcej. Wojtek otacza się rzeczami i ubraniami na granicy rozpadu, które były co najmniej świadkami agresji hitlerowskiej na Polskę. Dlatego też wyzywająca ubóstwem przyodziewająca go kapota parę razy wprawiła w konfuzję pracowników domów kultury biorących Wojtka za ożywiony zużyty mebel bądź w najlepszym razie za człowieka bez domu.
 
Osiągniącia
Dziś mają na swoim koncie:
 • 7 autorskich programów kabaretowych
 • niezliczoną ilość występów telewizyjnych (m.in. rejestracje programów autorskich, opolski kabareton, programy rozrywkowe)
 • przynajmniej 4 nagrody w konkursach:
 
·         XII Przegląd Kabaretów PaKA 96 w Krakowie - Grand Prix oraz nagrody: publiczności, dziennikarzy, środowiska kabaretowego, Programu 2 TVP, Radia Kielce;
·         XVII Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim "Złota Szpilka 96" - Grand Prix; Konkurs Piosenki Kabaretowej OSPA 96 - nagroda specjalna za najlepsze kompozycje;
·         XIII Przegląd Kabaretów PaKA 97 w Krakowie - I Miejsce oraz nagrody: publiczności, środowiska kabaretowego oraz kabaretu Koń Polski - za najlepszy dowcip polityczny;
·         Ogólnopolski Festiwal Sztuki Estradowej ZASP Warszawa 2000 - II nagroda.
Cytaty
 • Smutna prawda: najbardziej beznadziejny zespół rockowy ma więcej gotowych na wszystko fanek niż najlepszy nawet kabaret.
 • Nie mam się w co ubrać. Dres mi się rozpruł pod pachą.
 • Ja nie wiem, jak się uwodzi dziewczęta. Ja wiem jak się wyrywa lachony.
 • Żeby coś takiego wymyślić to trzeba mieć łeb. Masz coś takiego Sławek? Przepraszam, stoję pół metra od ciebie i widzę co się dzieje.
 • "Uważaj, bo tu jest bardzo dużo różnych skrzyżowań." /Uwaga Bartka Krauze skierowana do kirowcy kabaretu - Kołacza/
Wymagania techniczne:
 • 5 mikrofonów na statywach
 • 1 linia xlr z d-boxem (ew. sama linia)
 • prąd na scenie
 • 2 odsłuchy
 • 2 krzesła sceniczne bez oparć na ręce (najlepiej gięte czarne lub brązowe)
 • odpowiednie oświetlenie (co najmniej 6 reflektorów o mocy 500 W każdy z przodu i co najmniej 6 reflektorów o mocy 300 W każdy z tyłu jako kontry, do tego odpowiednie filtry)
Czas trwania występu
Zazwyczaj ok. 75 minut + bisy (do 15 minut).
Ale rzecz jasna może to być zarówno krócej jak i dłużej w zależnożci od życzeń organizatora.

 


Copyright © 1990 - 2017 BAMA » Wszelkie prawa zastrzeżone