Agencja
Zdjęcia
Kontakt

Kabaret ELITA

Kabaret Elita powstał w 1969 roku. Wywodzi się z tzw. Ruchu studenckiego, który w tamtych latach był niezwykle próżny i twórczy. ELITA zaczęła działać przy Politechnice wrocławskiej, gdyż jej trzon stanowiło wówczas trzech studentów tej uczelni: Jan Kaczmarek, Tadeusz Drozda i Jerzy Skoczylas, jedynym niestudentem był pracujący z grupą w pierwszych latach Roman Gerczak.

Pierwsze sukcesy ELITA odnosiła na studenckich festiwalach artystycznych FAMA w Świnoujściu, zdobywając tam w latach 1970-72 nagrody w turniejach kabaretów o Trójząb Neptuna.

 

Dwa najwcześniejsze programy kabaretu to: "Sprasowane twarze" (1969) i "Kadroskop" (1970). Trzeci program "Czym kurna chata bogata" (1971) to początek zawodowej działalności kabaretu. Za tytułową piosenkę tego programu kabaret otrzymał główną nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole - 1971.

 

ELITA jest kabaretem autorów i twórcami wszystkich utworów wykonywanych przez zespół są jej członkowie.

 

Specjalnością kabaretu są piosenki. Takie utwory jak: "Do serca przytul psa", "Nie odlecimy do ciepłych krajów", "Czego się boisz głupia" czy "Warto było czekać" zdobywają dużą popularność nie tylko wśród miłośników kabaretu. Skoro o piosenkach mowa należy również wspomnieć o muzykach związanych z tą grupą. Początkowo było ich kilku, na trochę dłużej związać się z zespołem Juliusz Mazur, ale po nich kierownictwo muzyczne objął Włodzimierz Plaskota i prowadzi ELITĄ po muzycznej pięciolinii do dnia dzisiejszego.

 

W wieloletniej działalności zespołu dochodziło do zmian personalnych. Najwcześniej ELITĘ opuści? Roman Gerczak, a po nim Tadeusz Drozda. Ich miejsca zajęli w kolejności Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc, którzy zrośli się z zespołem na dobre i złe.

 

Około 1973 roku rozpoczęła się współpraca ELITY z redakcją rozrywki programu III Polskiego Radia. Przez dwa lata powstawały bardzo nowatorskie w formie radiowej "Magazynki Kabaretu Elita" emitowane w ramach bardzo popularnego Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego, tak zwanego ITR-u. Jednocześnie członkowie kabaretu zaczynają pracę etatową w słynnej redakcji "Studio 202" we Wrocławiu, kierowanej przez mistrza Andrzeja Waligórskiego.

 

Autorzy kabaretu współredagują bardzo lubiane i popularne magazyny rozrywkowe: "Studio 202", "Studio 203", "Studio 204", monopolizując w zasadzie rozrywkę radiową we wszystkich programach Polskiego Radia. Kiedy w 1974 roku powstaje audycja rozrywkowa "60 minut na godzinę" grupa wrocławskich autorów "Elita - Studio 202" wypełnia jej czas w znaczącym stopniu.

Znakomity Andrzej Waligórski staje się oczywiście automatycznie członkiem kabaretu dzieląc swój czas między kierowanie redakcją, a występy Estradowe. Jest z ELITĄ aż do swej przedwczesnej śmierci, a członkowie zespołu starają się dziś kontynuować jego dzieło pisząc i nagrywając najstarszą audycję rozrywkową w historii Polskiego Radia. Obliguje ich do tego ukute przez Andrzeja fundamentalne hasło "Hej szable w dłoń !"

Oczywiście działalność ELITY to nie tylko estrada i radio, to także telewizja. "Ogniska z ELITĄ", "Spotkania Kabaretowe", "Wieczory kabaretowe", "Andrzeje" i niezliczone udziały w kabaretowych maratonach, festiwalach i innych tego typu widowiskach sprawiają, że występy telewizyjne zespołu można liczyć w setkach.

W latach 2000 i 2001 roku członkowie kabaretu wspierani przez kolegów aktorów nakręcili dwanaście odcinków serialu komediowego pt."Chłop i baba" według pomysłu Stanisława Szelca. Serial emitowany jest w Telewizyjnej Dwójce i według wszelkich znaków na niebie i ziemi będzie realizowany dalej.

W czasie swej ponad trzydziestoletniej działalności ELITA przemierzyła setki kilometrów i mil. Prócz występów w całej Polsce zespół koncertował między innymi dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, RFN, Szwecji, Austrii, RPA i Australii. W 2001 i 2003 roku po raz kolejny odwiedził Chicago i Toronto, w dalszym ciągu ELITA tworzy swe sztandarowe radiowe "Studio202" i pisze scenariusze, skecze i piosenki do kolejnych programów telewizyjnych. O sile i wiarygodności dowcipu Kabaretu ELITA świadczy wymownie fakt, że na jego występy chodzi już trzecie pokolenie Polaków w kraju i na całym świecie.

Wiosną 2003 roku wyprodukowany został nowy program Kabaretu Elita zatytułowany "Podkładanie świni czyli jak bawią się elity...." i nie da się ukryć, że jest on w dużym stopniu inspirowany ostatnimi wydarzeniami w kraju. Nowe skecze, piosenki i scenki kabaretowe w połączeniu ze starymi przebojowymi punktami programu tworzą znakomity spektakl w trakcie którego widzowie ani przez moment nie przestają się śmiać. W trakcie niektórych występów kabaretowi Elita towarzyszy gościnnie znakomity aktor i satyryk - Andrzej Grabowski.


 


Copyright © 1990 - 2018 BAMA » Wszelkie prawa zastrzeżone